Яка доза опромінення при рентгені зуба: чи небезпечно і скільки можна витримати?

Рентгенівське опромінення у стоматології є невід'ємною частиною діагностичного процесу. Воно дозволяє лікарю побачити приховані проблеми та стан зубощелепної системи, що допомагає у встановленні точного діагнозу та розробці ефективного лікувального плану. Однак багато пацієнтів турбуються про безпеку опромінення та цікавляться, яка доза рентгенівського випромінювання є безпечною.

Насамперед, слід зазначити, що доза опромінення при рентгені зуба дуже мала порівняно з іншими медичними процедурами, як-от комп'ютерна томографія чи радіотерапія. Основні запобіжні заходи вживаються для мінімізації дози та максимального зниження ризиків для пацієнта.

Конкретна доза опромінення при рентгені зуба залежить від кількох факторів, включаючи тип рентгенівського апарату, ціль та область зображення. При проведенні рентгенологічних досліджень стоматологи суворо дотримуються правил і рекомендацій зменшення дози опромінення та збереження здоров'я пацієнта.

У цій статті поговоримо про безпеку опромінення при рентгені зуба, важливі нюанси та заходи, які вживаються для мінімізації ризиків.

Рентгенівське обстеженняДоза опромінення (мілізіверт)
Рентген грудної клітки0.1
Рентген шлунка0.5
Рентген кишечника1
Рентген нирок1.5
Рентген зубів0.005

Скільки радіації у рентгені зуба?

Рентген зубів

ПроцедураЕфективна доза опромінення, мЗвПорівняно з природним опроміненням, отриманим за вказаний проміжок часу
Дентальний рентген у стоматології0,001Менш ніж 1 день
Рентгенографія грудної клітки0,110 днів
Флюорографія грудної клітки0,330 днів
Комп'ютерна томографія органів черевної порожнини та тазу103 роки

Скільки за один раз можна робити рентген зуба?

Допустима – 1000 зівертів на рік. Тепер давайте згадаємо математику і порахуємо, скільки можна робити людині рентгенівських знімків. Прицільний знімок одного зуба дорівнює 2-3 мікрозівертам. Можна робити за рік 300-500 рентгенівських знімків.

Скільки разів на рік можна робити панорамний знімок зубів?

Одна ортопантомограма зубів дає променеве навантаження від 20 до 30 мк3в, що можна порівняти з природним тлом. Відповідно до медичних норм безпечна іонізуюча доза для людини становить 1000 мк3в за рік. Тому без шкоди здоров'ю можна, можливо зробити 50 ОПТГ протягом року.

Чи можна робити рентген зуба під коронкою?

Знімок зуба під коронкою потрібно, якщо після протезування виникли болючі відчуття. Зазвичай це з неякісним виконанням терапевтичного лікування. Якщо після встановлення коронки у вас виникли якісь ускладнення, терміново запишіться на консультацію фахівця. Такі дії допоможуть зберегти зуб.