Чому важливо тримати зчеплення на світлофорі і як це підвищує безпеку

Один з важливих і необхідних елементів при керуванні автомобілем – вміння правильно використовувати зчеплення. Дана навичка дозволяє керувати автомобілем та безпечно зупинятися на світлофорах та перехрестях. Адже коли стоїш на світлофорі, важливо утримувати автомобіль на місці та не допустити його відкочування.

Тримати зчеплення – означає утримувати автомобіль на місці, не натискаючи на педаль газу та не відпускаючи педаль зчеплення. Це особливо важливо на підйомах або на світлофорі довго горить червоний сигнал. Для цього необхідно натиснути на педаль зчеплення до упору і потім повільно відпускати педаль зчеплення, щоб автомобіль почав рух злегка затримуючи момент відкочування.

Тримаючи зчеплення, водій має повний контроль за автомобілем і може миттєво реагувати на зміну ситуації на дорозі. У разі потреби, наприклад, якщо перед вами почали рухатись автомобілі, а світлофор ще не переключився на зелений, зчеплення дозволить вам миттєво відпустити педаль та продовжити рух без ривків та зупинок.

Коли стоїш на світлофорі потрібно тримати зчеплення
СвітлофорЗначенняСимволи
ЗеленийРух дозволено
  • Стрілка вгору
  • Пішохідний значок для зеленого світла
ЖовтийГотуйтеся до зупинки
  • Говорячий символ "!"
  • Пішохідний значок для жовтого світла
червонийЗупинка
  • Стрілка вниз
  • Пішохідний значок для червоного світла

Як правильно стояти на світлофорі на механіці?

Гальмування на механіці Якщо потрібно сповільнитися швидше, то акселератор відпускається і вичавлюється (не сильно) гальмо. Для повної зупинки, щоб не затихнути, необхідно разом із гальмом вичавлювати та зчеплення.

Чи потрібно тримати зчеплення коли стоїш на світлофорі?

Чи варто на світлофорі стояти з вичавленою педаллю зчеплення або просто переключившись на нейтральну швидкість? Відповідь очевидна. Зчеплення потрібне використовувати лише там, де без нього не обійтися.

Чи можна відпускати зчеплення на світлофорі?

Тримати вичавленим зчеплення в пробці та на світлофорі Така манера згубно позначається на елементах зчеплення: швидко зношується вижимний підшипник, а при частковому вичавленні постійне пробуксування відчувають диск і кошик зчеплення, що веде до їх передчасної заміни.

Чи потрібно вичавлювати зчеплення на поворотах?

Для повної зупинки педаль гальма потрібно «втопити в підлогу» більш ґрунтовно, при цьому коли швидкість впаде до 20-30 км/год (перед тим як автомобіль заглухне) слід вичавити зчеплення. Також варто зазначити, що в жодному разі не можна проходити повороти з вичавленим зчепленням.