Різниця між НІПТ та амніоцентезом: як вибрати метод діагностики для вагітної

Деякі з нас знають, що НІПТ та амніоцентез (АЦ) – це два широко використовувані методи пренатального скринінгу. Ці процедури пропонують можливість визначити різні хромосомні аномалії у плода, включаючи синдром Дауна та спінальні бурі ознаки.

Однак, незважаючи на те, що ці ці методи однакові, вони суттєво відрізняються у своїх процедурах, ризиках, термінах і точності результатів. НІПТ (несмежна інвазивна пренатальна діагностика) є нещодавно розробленим методом, заснованим на аналізі ДНК плода, що дозволяє визначити хромосомні аномалії шляхом вивчення вільної ДНК малюка в крові матері.

Амніоцентез, з іншого боку, є старшим методом і включає забір зразків амніотичної рідини з матки, які містять клітини плода для подальшого аналізу. Це відбувається шляхом введення голки через живіт матері і, як наслідок, може бути трохи болючим та ризикованим.

Чим відрізняється НІПТ від амніоцентезу
Непрямий інвазивний пренатальний тест (НДПТ)Амніоцентез
1. Не становить ризик для дитини та матері.1. Існує невеликий ризик ускладнень, таких як передчасні пологи, інфекція та розрив плода.
2. Визначає генетичні аномалії, такі як синдром Дауна з більшою точністю.2. Визначає генетичні аномалії, такі як синдром Дауна, але точність дещо нижча, ніж у НІПТ.
3. Досліджує вільну ДНК плода у крові матері.3. Досліджує амніотичну рідину, що оточує плід.
4. Може проводитися під час вагітності після 10 тижнів.4. Рекомендується проводити після 15 тижнів вагітності.
5.Результати доступні за кілька днів або тижнів.5. Результати доступні за кілька тижнів (зазвичай 2-3).

Що краще скринінг чи НІПТ?

Комбінований скринінг не надає інформації про наявність/відсутність ризику хромосомної патології статевих хромосом, а НІПТ – надає з достовірністю 95% і більше.

Чи можна довіряти НДПТ?

Як скринінгові тести останнім часом добре себе зарекомендували НІПТ (неінвазивні пренатальні тести) як надійні, зручні і не заважають нормальному перебігу вагітності. Точність методу досягає 99,9%, оскільки досліджується генетичний матеріал плода (його ДНК) у венозній крові майбутньої матері

Який НІПТ краще зробити?

Який НІПТ краще здавати НІПТ Панорама, на відміну від більшості неінвазивних тестів, розрізняє ДНК матері та плоду. Це дає змогу з високою точністю оцінити ризик хромосомних патологій у плода. Наприклад, за синдромом Дауна точність аналізу вища за 99%.

Коли не можна робити НДПТ?

Раніше не можна було робити НІПТ при подвійному, сурогатному материнстві, використанні донорських програм, а також після лікування стовбуровими клітинами або пересадки кісткового мозку.