Як виростити найсмачніший селеру на своїй ділянці?

Як виростити найсмачніший селеру на своєму городі?

Як виростити найсмачніший селеру на своєму городі?

Селер – це культура, яка є властивістю східних країн, де він вирощується комерційно по всій площі. Ця рослина, яка має характерний запах і смак, може стати красивим і смачним додатком до будь-якого страви. Якщо ви хочете насолоджуватися свіжим, соковитим селером, то можна зробити це самостійно.

У вирощуванні селеру немає складностей, а основний інгредієнт – це гарний насінник. Якщо ви хочете виростити найкращий селер на своїй ділянці, то вам потрібно знати правила, які допоможуть досягти максимального результату і отримати найсмачніший продукт.

З цієї статті ви дізнаєтесь, як виростити селер, який буде смачним і корисним. Ознайомтеся зі статтею, і відчуйте задоволення від своїх смачних і здорових виробів з власного саду.

Вирощуємо найсмачніший селеру: основні правила

1. Вибір місця для висадки селери

Важливим кроком у вирощуванні селери є вибір правильного місця для висадки. Селеру краще всього вирощувати на добре освітленому місці з достатньою кількістю сонячних променів. Для селери також важлива родюча ґрунтова поверхня з нейтральним або слабокислим рівнем рН.

2. Поверхня для посадки

Перед висадкою селери поверхню землі необхідно добре підготувати, зробивши глибоку копку з мінеральним добривом та піском. Після цього землю треба рівномірно розподілити і заорати для створення рівної поверхні.

3. Висадка селери

Селеру можна висаджувати як за допомогою насіння, так і розсадою. Якщо висаджувати його насінням, воно повинне бути висаджене у місячнику. Якщо ж висаджуєте розсаду, краще робити це через 20 днів після висадки насіння.

4. Догляд за селерою

Для успішного вирощування селери потрібно надати йому дбайливий догляд. Важливим фактором у догляді за культурою є регулярне зволоження ґрунту водою. Крім того, регулярно розпушувати та підживлювати ґрунт мінеральними добривами, а також вчасно очищати його від бур’янів та шкідників.

5. Збір селери

Перші збори селери можна робити приблизно через 100-120 днів після висадки насіння або через 75-90 днів після висадки розсади. Щоб зберегти смакові властивості селери, необхідно спочатку зрізати листя, а потім видобути корневу систему.

6. Зберігання селери

Щоб зберегти свіжість та смак селери, його необхідно зберігати в прохолодному та вологому місці. Ідеальним місцем для зберігання є погреб або холодильник з температурою не вище 0 °C та відносною вологості 90%. Також можна зберігати селеру великішні пластмасові пакети з отворами.

Обираємо відповідний сорт селери

Обираємо відповідний сорт селери

Селера – це одна з найпопулярніших рослин для вирощування на ділянці. Проте, щоб мати насолоду від її смаку, важливо вибрати правильний сорт.

Перш за все, слід звернути увагу на тип селери. Існує два основних типи – коренеплідна і стеблева. Коренеплідна селера має міцну, округлу кореневищу, в той час як стеблева має хрупкі, світлі стебла.

Далі, вибираємо відповідний сорт залежно від мети вирощування. Якщо мета – використовувати селеру у салатах, то бажано вибрати сорти зі світло-зеленим листям, наприклад, Golden Self-Blanching або Green Pascal. Якщо мета – використання в кулінарії, тоді краще підійдуть сорти з темно-зеленими листям, наприклад, Giant Red або Utah 52-70.

Додатково, важливо звернути увагу на стійкість до хвороб і погодних умов. Наприклад, сорти з високою стійкістю до хвороб будуть менш вразливі до захворювань та можуть врятувати врожай навіть у складних погодних умовах.

Узагалі, вибір сорту селери залежить від багатьох факторів та особистих вподобань, тому варто взяти до уваги усі фактори та зважити на свої потреби перед здійсненням покупки саджанців.

Підготовка грунту для вирощування селери

Селера – це високий в’язкий рослина, яка потребує поживних речовин і вологи для успішного зростання і найсмачнішого врожаю.

Перш за все, перед посадкою необхідно забезпечити дренаж у грунті, особливо якщо його заболочений або глинистий. Це запобігає надлишкові води в кореневій системі і захищає рослину від гнилі.

Далі варто підготувати ґрунт для посіву селери. Для цього завжди слід використовувати зрошену ділянку. Треба уважно просіять грудки землі та рознести навколо ділянки навісну досічку, щоб утворити щільну перешкоду, яка запобігає наслідкам захід вітру на ділянку та зниження прогрівання грунту в ночі.

Також рекомендується внести до ґрунту мінеральні добрива з високим вмістом фосфору та калію, які підвищують стійкість рослин до хвороб і шкідників, отже, збільшують врожайність селери.

У разі того, якщо на ділянці з’являться бур’яни, необхідно вдало їх виполоти із корінням, щоб запобігти їх подальшому поширенню та перешкодити у рості селери.

Варто також зазначити, що краще дотримуватися дворічної зміни культур: через рік посаджений селери необхідно використовувати для інших цілей, щоб збільшити врожайність і стійкість до відмін.

Отже, правильна підготовка грунту – важлива складова успіху в вирощуванні найсмачнішої селери на своїй ділянці.

Догляд за селерою протягом вегетаційного періоду

Підготовка ґрунту

Перш за все, перекопайте ділянку, додайте до неї добрив та компосту. Селеру потрібен плодючий грунт з нейтральною кислотністю. Не варто забувати про дренаж. Якщо ґрунт на ділянці склонний до водостійкості, то, щоб стимулювати зростання кореневої системи, створіть високу грядку.

Завдання з поливом

Селера любить регулярний полив (2-3 рази на тиждень). Правильний режим поливу стане гарантією звичайного зростання і приємного смаку коренеплодів. Особливо важливо приділяти увагу поливу у перші тижні після висадки саджанців.

Регулярність розрідження рослин

Не дозволяйте селері зростати загущено, при утворенні хвої листя оставляйте лише найбільш сильні і стійкі рослини. Розстібуйте ущільнений посадковий матеріал, щоб забезпечити здоровий ріст та розвиток кожної рослини.

Захист від хвороб

Регулярний огляд рослин, підрізання пошкоджених листків, правильний висаджування та дотримання інших агротехнічних норм — запорука здоров’я вашого селера. Але якщо все ж до рослин вдало потрапити якийсь патоген, використовуйте спеціальні препарати або народні засоби для надійного захисту від хвороб.

  • використовуйте гірчичний порошок з водою;
  • скористайтеся розчином розчину мила;
  • додайте до поливу часникові вироби.

Збір врожаю

Після того як коренеплоди селера досягли бажаного розміру, їх можна зібрати. Не відкладайте збір врожаю до пізньої осені: чим менше розмір коренів, тим смачнішим стає селер.

СортРозмір коренеплоду, смДодаткові відмінності
Костра15-18Інтенсивно зеленкування кореня на вигляд досить гладенького, без борідки.
Паріський зелений16-18Наявність борідки ніжно-зеленого кольору, щільність коренеплоду.

Питання та відповіді

Як правильно підготувати грунт для посадки селери?

Селера потрібна добре дренована, родюча ґрунт з кислотним середовищем, з оптимальним рівнем рН близько 6,0-7,0. Перед посадкою слід ретельно прополоти ділянку і добре внести органічні добрива. Також слід уникати щільного засипання коренів під час посадки, а краще створити для них оптимальні умови зростання.

Як часто потрібно поливати селеру?

Полив селери повинен бути достатнім та регулярним, особливо в період зростання розеток і утворення коренеплодів. Обережно поливайте для запобігання розвитку грибкових захворювань і гнилі. При недостатньому поливі, селера стане складніше та гірше зберігатися.

Як впливає температура повітря на зростання селери?

Температура повітря дуже впливає на зростання та розвиток селери. Оптимальна температура повітря для зростання селери – 18-22 градуси. При занадто високій температурі (більше 25 градусів) вона зможе погіршувати якість коренеплодів, а при зниженні температури до низьких значень затримується зростання та розвиток рослини.