Як ефективно погасити цибулю окропом: рецепти і поради – поради та рецепти від OlenaKitchen.

Як погасити цибулю окропом

Як погасити цибулю окропом

Цибуля – це незамінний продукт на кухні, який використовується у безлічі страв. Проте, часто при обробці цибулі виникає проблема: вона підсмажується неоднаково і може стати гіркою. Якщо ви хочете позбутися цих проблем, то у нашій статті ви дізнаєтеся, як ефективно погасити цибулю за допомогою окропу. Разом з OlenaKitchen ми підготували корисні поради та рецепти, які допоможуть вам готувати смачні страви з цибулею без неприємних наслідків.

Передусім, давайте з’ясуємо, чому цибуля стає гіркою. Це трапляється через те, що у цибулі є речовина, яка світліє під впливом температури та кисню. Як наслідок, утворюється сполука, яка містить сірковмісні речовини і саме вони роблять цибулю гіркою. Але не хвилюйтесь, за допомогою простого рецепту цю проблему можна легко вирішити.

Для погашення цибулі розріжте її на дрібні шматочки або півкільця, наріжте зелень петрушки, кропу чи базиліку, додайте трохи солі та перцю. Поставте каструлю на вогонь, додайте масло або олію і обсмажте цибулю до золотистого кольору. Далі виключіть вогонь і додайте до цибулі окроп (за смаком). Цікавим фактом є те, що окроп може ефективно погасити гірку цибулю, а також зробити її смачнішою і ароматнішою.

Як ефективно погасити цибулю окропом: рецепти і поради

Цибуля є невід’ємною складовою багатьох страв та використовується в кулінарії дуже часто. Але її запах може бути досить неприємним для багатьох людей і з ним доводиться боротися. Одним зі способів розбавити запах цибулі є додавання окропу, який має сильний аромат, що дає змогу здолати запах цибулі. Та як саме використовувати окроп для того, щоб погасити запах цибулі?

Рецепт №1. Щоб зменшити запах цибулі, її можна залити окропом на декілька годин. За цей час цибуля повинна повністю просочитися окропом та насолодити готову страву своїм яскравим ароматом.

Рецепт №2. Для погашення запаху цибулі можна додати у сковороду з цибулею кактусовий сік, який має антисептичні властивості та буде погашувати запах цибулі.

Рецепт №3. Ще один спосіб – додати до цибулі нарізаний розмарин, який допоможе у боротьбі з неприємним запахом. Для цього потрібно додати розмарин до цибулі на початку готування та тушкувати разом до готовності.

Порада №1. Якщо ви збираєтеся додати цибулю в холодні страви, то миттєво заберіть запах з цибулі, зануривши її на декілька хвилин в холодну воду. Потім просто відцідіть, промокніть рушником та використовуйте в рецепті.

Порада №2. Якщо ви хочете, щоб запах цибулі не був таким виразним, то наріжте її меншими кусочками та додайте дещо менше, ніж вказано в рецепті.

Порада №3. Ще один спосіб уникнути запаху цибулі – використовуйте соковидавку. Це дозволить відокремити цибулю від води і видалити запах цибулі з води, що залишиться в тарі.

  • Загальні рекомендації: попередньо нарізану цибулю викладайте на сковороду, яка повинна бути розігріта досить сильно;
  • додайте трішки рослинного масла;
  • після того, як цибуля стане готовою, добавте окріп, варіть ще хвилин 5;
  • це дозволить запаху цибулі “випаруватися” та змішатися з ароматом окропу.

Рецепти

Рецепти

1. Цибуля з гранатом і зеленню

Інгредієнти:

  • 1 середній цибулину
  • 1 гранат
  • Пучок зелення (петрушка, кріп, рукола)
  • 2 ст. л. соєвого соусу

Порізати цибулю тоненькими кільцями, змішати зі зеленню, додати гранатові зерна та соєвий соус. Перемішати і дати настоятися протягом 20 хвилин.

2. Цибуля в кислосолодкій заправці

Інгредієнти:

  • 2 середні цибулі
  • 1/2 склянки бальзамічного оцту
  • 1/4 склянки меду
  • Сіль і перець за смаком
  • Оливкова олія

Порізати цибулю тоненькими кільцями. У іншій мисці змішати оцет, мед, сіль і перець. Додати оливкову олію та перемішати. Полити готову цибулю заправкою та перемішати. Дати настоятися на кілька годин у холодильнику.

3. Цибуля з часником та зеленню

Інгредієнти:

  • 2 середні цибулі
  • 2 зубчики часнику
  • Пучок зеленню (кріп, петрушка, базилік)
  • Оливкова олія
  • Лимонний сік за смаком

Порізати цибулю тоненькими кільцями, додати дрібно нарізаний часник та зеленню. Полити оливковою олією та лимонним соком. Перемішати. Дати настоятися протягом кількох годин у холодильнику.

РецептІнгредієнти
Цибуля з гранатом і зеленню1 середній цибулину, 1 гранат, Пучок зелення (петрушка, кріп, рукола), 2 ст. л. соєвого соусу
Цибуля в кислосолодкій заправці2 середні цибулі, 1/2 склянки бальзамічного оцту, 1/4 склянки меду, Сіль і перець за смаком, Оливкова олія
Цибуля з часником та зеленню2 середні цибулі, 2 зубчики часнику, Пучок зеленню (кріп, петрушка, базилік), Оливкова олія, Лимонний сік за смаком

Поради від OlenaKitchen

Поради від OlenaKitchen

Використовуйте свіжу цибулю – щоб окроп дійсно допоміг погасити цибулю, важливо використовувати свіжу цибулю. Стара цибуля вже втратила частину соку, тому її гасити важче.

Додавайте гостроту з розумінням – якщо ви любите гострий смак, можете додати до окропу трошки гострого перцю. Проте, не перебірайте з ним, щоб не перевести баланс смаку!

Налейте окроп рано – щоб погасити цибулю, окроп потрібно налити на неї, коли вона ще не здурилась. Якщо ви зачекаєте довше, окроп буде слишком пізно діяти.

  • Експериментуйте зі спеціями – окрім звичайної зваженої суміші, в окроп можна додати й інші спеції, наприклад, зірочки анісу або кардамону. Вони пом’якшують гіркий смак цибулі.
  • Приготуйте окроп заздалегідь – якщо вам необхідно погасити багато цибулі, можна заздалегідь приготувати окроп і зберігати його в холодильнику. Такий окроп збереже всі свої корисні властивості, і ви зможете в будинку погасити цибулю в будь-який момент.

Не додавайте заразу – якщо ви хочете погасити цибулю окропом і додивилися, що на кусочках цибулі щось погане, не рятуйте їх окропом – ви ризикуєте передати заразу іншим продуктам.

Переваги гасіння цибулі окропом:
1. Продукт стає менш гірким
2. Ідеальне рішення для салатів і страв, в яких використовується сире овочеве.
3. Збереження корисних властивостей цибулі.

Питання та відповіді

Чи можна замінити окріп на інші рідини під час запашування цибулі?

Так, можна використовувати інші рідини, які мають кислотність. Наприклад, можна додати лимонний або яблучний сік, оцет або кефір. Але варто пам’ятати, що кожен інгредієнт може внести свої особливості у смак готового блюда.

Як визначити кількість окропу для запашування цибулі?

Кількість окропу залежить від кількості цибулі. Зазвичай на одну середню цибулю потрібно 2-3 столові ложки окропу. Але якщо цибуля дуже гостра, то можна додати більше окропу, щоб зменшити гіркоту.

Які ще овочі можна запашувати окропом?

Окрім цибулі, окроп можна використовувати для запашування інших овочів, таких як помідори, огірки, капуста, буряк, морква тощо. Але кожен овоч має свої особливості, тому треба відповідно коригувати кількість окропу та час запашування.