Як правильно знімати котушки запалювання: докладна інструкція

Котушка запалювання – це одна з найважливіших деталей автомобіля, що відповідає за іскру, необхідну для запалювання паливоповітряної суміші у циліндрах двигуна. Іноді виникає необхідність перевірити і, за необхідності, замінити котушку запалювання. Але щоб виконувати ці дії безпечно та правильно, необхідно знати деякі нюанси та вміти знімати котушки запалювання.

Першим кроком при знятті котушки запалення є вимкнення запалювання автомобіля та відключення негативного клемного з'єднання акумулятора. Це важливо зробити для запобігання можливості виникнення іскор при відключенні котушки. Також необхідно почекати кілька хвилин після вимкнення двигуна, щоб забезпечити остигання котушки та уникнути одержання опіків.

Далі необхідно від'єднати роз'єм, що з'єднує котушку запалювання та дроту свічок. Зазвичай роз'єм тримається на котушці спеціальними затискачами або кнопками, які потрібно відпустити, щоб розвести роз'єм від котушки. При цьому необхідно бути дуже обережним, щоб не пошкодити дроти та роз'єми.

Як знімати котушки запалювання
КрокОпис
1Вимкніть акумулятор
2Знайдіть котушку запалювання
3Від'єднайте роз'єм від котушки
4Відкрутіть кріпильні болти
5Зніміть котушку запалювання
6Повторіть процес для інших котушок

Чи можна знімати котушки запалення при двигуні?

Професійні діагности НІКОЛИ НЕ ВІДКЛЮЧАЮТЬ КАТУШКИ ВРУЧНУ, так як це загрожує виходом з ладу ЕБУ двигуна.

Як від'єднати котушки запалювання?

0:26Кліп, що рекомендується · 59 сек.Чим краще зняти котушку запалювання зі свічки – YouTubeПочаток рекомендованого кліпуКінець рекомендованого кліпу

Що вбиває котушки запалювання?

Серед основних причин їхньої поломки можна виділити такі. Пошкоджені свічки запалення або їх дроти. Несправна свічка запалювання, що має підвищений опір, викликає зростання вихідної напруги. Якщо воно перевищує 35 000 вольт – може статися пробою ізоляції котушки, що викликає коротке замикання.

Що означають літери Б та К на котушці запалювання?

Незалежно від особливостей авто, підключення однакове: провід, що йде від замку, має коричневий колір і приєднується до клеми зі знаком «+» (літера Б); чорний провід, що йде від маси, приєднується до «К»; третій висновок (у кришці) – для високовольтного дроту.